Przejdź do głównej zawartości

Co robić z dzikimi wysypiskami śmieci EKOLOGIA W PRAKTYCE

CO ROBIĆ Z DZIKIMI WYSYPISKAMI?

Zachęcamy do akcji zbierania śmieci oraz zgłaszania dzikich wysypisk


Zachęcam do działań proekologicznych. Jeśli widzicie dzikie wysypisko śmieci reagujecie. W tym artykule pokażemy co robić w tej kwestii.

 Podczas spacerów i wycieczek rowerowych znajdujemy śmieci i dzikie wysypiska. Nie bądźmy obojętni i działajmy wspólnie na rzecz przyrody!
Przy użyciu lokalizatora i aparatu w telefonie możemy w łatwy sposób wskazać nielegalne wysypisko śmieci. 

Wyrzucający śmieci do lasów nie chcą ponosić kosztów utylizacji i liczą na bezkarność. Często udaje się ustalić sprawce po tym co wyrzucił. Zgłaszając takie nielegalne wysypisko do gminy pod którą podlega dana lokalizacja uruchamiamy również śledztwo w tej sprawie. Gminy mają środki na usuwanie dzikich wysypisk, gdyż podpisują umowy z firmami zajmującymi się zbieraniem śmieci komunalnych. W umowach z takimi firmami zawsze poruszana jest kwestia dzikich wysypisk. Organizując akcje zbierania śmieci możemy dużo zdziałać sami, ale duże wysypiska należy zgłaszać w urzędach gmin. Dzięki naszej interwencji wysypisko zniknie i może uda się znaleźć winnego, ale przede wszystkim zyska na tym przyroda w naszym otoczeniu i przez to my sami. 


Zieloni z Krakowa zachęcają do akcji zbierania śmieci w formie czynu społecznego

Zieloni Koło Kraków Północ w akcji 


                                      ZATOR daje dobry przykład

W Zatorze jeden artystów i sympatyk Zielonych znalazł i zgłosił do urzędu gminy dzikie wysypisko. Urzędnicy podjęli temat i udało się...Jest to dobry przykład współpracy między aktywistami i urzędnikami. Poniżej zdjęcia które pomogły zlokalizować dzikie wysypisko śmieci. 



zobacz film Z INTERWENCJI W SPRAWIE DZIKIEGO WYSYPISKA ŚMIECI 

Janusz Czerwik Zatorczyk artysta aktywista ekologiczny

Problematyka związana z ochroną środowiska nie jest mi obca. Właściwie od zawsze zwracałem uwagę na te sprawy współpracując w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia z lokalnym miesięcznikiem "Życie Zatora". ( w załączeniu fot. artykułu prasowego.Wtedy na łamach gazety poruszano różne, nawet najbardziej kontrowersyjne sprawy w przeciwieństwie do obecnej formy pisma, ale to inna para kaloszy. Z moich obserwacji tematu ochrony środowiska na przestrzeni lat wynika, że co jakiś czas problem ten nasila się. Nie wiem jaki mechanizm tym kieruje, ale może zależy to właśnie od edukacji ekologicznej społeczeństwa. Nie mniej jednak, jeśli chodzi o sprawy związane z ekologią to na pewno świadomość społeczna jest dużo większa niż przed laty. Świadczy o tym choćby fakt, że ludzie segregują śmieci, przy każdym domu są kontenery na odpady zmieszane, dużo ludzi korzysta z dopłat, które pozwalają na zmianę sposobu ogrzewania domów i mieszkań. Okazuje się, że nigdy dość upominania i przypominania jak ważna dla środowiska naturalnego jest ochrona. W ostatnim czasie na Zatorszczyźnie i w najbliższych okolicach mamy jakieś dziwne nasilenie łamania prawa związanego ze środowiskiem. Oto podczas najzwyklejszych wycieczek rowerowych odkrywam jakieś dziwne rzeczy porzucone w rowach, a co najgorsze odkrywam dzikie wysypiska śmieci. To ostatnio odkryte oszacowano na ok 4m3 objętości. ( Janusz Czerwik)


Zachęcamy również do oczyszczania rzek. W rzekach zalega głównie plastik. Łatwo oczyścić małą rzekę gdy już można do niej wejść. Idąc nad rzekę warto mieć ze sobą worek na śmieci.

NIECH PRĄDNIK ZNÓW BĘDZIE WSPANIAŁY ( film)

                            Świata nie posprzątamy ale naszą okolicę tak...

Dołącz do Zielonych! Wspieraj działania proekologiczne 
NAPISZ DO NAS ZGŁOŚ WYSYPISKO

autor artykułu Jim Bustard  ze "słynną teczką Stana Tymińskiego" znalezioną na jednym z krakowskich osiedli podczas akcji z okazji Dnia Ziemi 2020.

HAPPY NEW YEAR 2021 rozpocząłem od likwidacji wysypiska śmieci w Parku Grzegórzeckim w Krakowie...Wysypisko zostało zgłoszone na Straż Miejską w Krakowie. I zostało posprzątane przy współpracy służb miejskich. SUKCES


Park Grzegórzecki od strony Wisła 


KOLEJNA INTERWENCJA ZIELONYCH TYM RAZEM W    GMINIE WIETRZYCHOWICE woj.małopolskie
Wysypisko zostało zgłoszone do gminy. Czekamy na reakcję. Pamiętajcie róbcie zdjęcia i zapisujcie lokalizacje wysypisk.






Po zgłoszeniu od zielonych do Urzędu Gminy praktycznie z dnia na dzień rozpoczęto usuwanie wysypiska. Dziękujemy! 



Odsłoniliśmy wraz z gminą ładny kawałek lasu...

UWAGA !
Jeśli nie chcą państwo zgłosić wysypiska do gminy właściwej można zrobić to również za pomocą formularza który uruchomił GŁÓWNY INSPEKTORAT ŚRODOWISKA 

Zgłoś dzikie wysypisko WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIA


Dziękujemy za wasze działania na rzecz przyrody w Polsce.






Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

ŚMIECI WÓD NASZYCH - FILM PRZECIWKO ZAŚMIECANIU RZEK

  Śmieci wrzucane do małej rzeczki trafiają do morza, lub zalegają w rzece tworząc śmieciowe zapory. Oprócz widocznych śmieci rośnie poziom zanieczyszczenia mikro-plastikiem, którym pośrednio się odżywiamy zjadając skażone ryby...Stop zanieczyszczaniu plastikiem rzek! ZOBACZ FILM   ŚMIECI WÓD NASZYCH  - The Garbage of our Waters   https://www.youtube.com/watch?v=U6ScU5tiR30 https://www.cda.pl/video/9398133b7/vfilm             Realizacja niezależna grupa filmowa mediAFinger                        Film powstał przy wsparciu              Funduszu Popierania Twórczości   ZAiKS Co znajdziemy w górskich rzekach? Zanieczyszczenie plastikiem i mikroplastikiem to obecnie jeden z najważniejszych ekologicznych problemów. Zgromadzenie ONZ ds. ochrony środowiska w Nairobi w Kenii przyjęło rezolucję, na mocy której powstanie specjalna międzynarodowa konwencja dla tworzyw sztucznych ( źródło Wyborcza ) Dzikie nadbrzeża powstrzymują migrację śmieci. Jest to kolejny argument przeciwko betonowaniu rzek.